forum.levski.com

Форум на привържениците на ФК ЛЕВСКИ
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 2:26 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]





Напиши нова тема Отговори на тема  [ 126 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Ное 15, 2006 11:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 3:01 pm
Мнения: 4125
Местоположение: СОФИЯ
СНИМКИ :

Изображение Изображение Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

_________________
Един ден ВЕЛИКИЯТ Сектор Б ще се възроди!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 15, 2006 12:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 17, 2006 12:11 am
Мнения: 850
Местоположение: Landshut an der Isar
БОЖИДАР ИСКРЕНОВ


Малко са играчите, които са оставяли толкова ярка следа в историята на един клуб. Още по-малко са играчите, който освен в историята остават и в сърцата на феновете след като приключат кариерата си. Това в пълна степен може да се каже за Божидар Искренов - Радостта на народа! Така го наричат всички, които поне веднъж са могли да се докоснат до неговото творчество. И като става въпрос за творчество, това не е преувеличение - Гиби е един от най-големите артисти, които футболните терени са виждали някога. Феновете никога няма да забравят перфектните финтове, невероятния дрибъл и изключителната атрактивност и въображение, с които Гиби отиграва всяко едно отделно положение. Освен обичта на претенциозната левскарска публика Божидар Искренов печели и редица трофеи през 10-те години, в които се състезава на Герена. Прави дебюта си за Левски едва 18 годишен. Става трикратен шампион на България (1984, 1985, 1988), трикратен носител на купата на страната (1982, 1984, 1986). От 1980 до 1990 изиграва цели 208 шампионатни мача с фланелката на Левски, в които бележи 41 гола. За купата на страната записва 40 мача с 12 гола. На международна сцена е не по-малко впечатляващ - записва 66 мача и 17 гола, като е в основата на отбора достигнал до 1/4 финал на КНК през 1986. За националния отбор изиграва 52 мача с 5 гола.


Гиби, ние те обичаме...

_________________
Веднъж усетиш ли тръпката, то тя ще те следва завинаги и навсякъде! 1914!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: хи
МнениеПубликувано на: Сря Ное 15, 2006 4:36 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 2:56 am
Мнения: 47
Местоположение: Sofia
Благодаря на ULTRA LEVSKI и на всички, които се озоваха и ще се озоват на призива да съберем материали за ГИБИ. Вижте приятели, левскари. Този човек, БожиДар, цял живот се е раздавал - и на терена, и извън него. След това 10 години не бе в България. Той няма нищо, представяте ли си - абсолютно нищо, дори една снимка. Последната му снимка болната му майка онзи ден, докато лежеше в болницата, подари на болно момиче. До скоро Гиби имаше единствено три неща от времето му в Левски. Едни стари напукани обувки, които си бе оставил за спомен и ги подари на благотворителен търг за подпомагане на ветерани, последната снимка, която майка му подари на болното момиче и сим-карта от Левски, която клубът си прибра обратно:))) Но аз Искрено се надявам, че Искренов има и едно четвърто нещо. И то е любовта на привържениците, нашата любов. МОЛЯ ВИ - кой каквото има, нека го съберем и да му дадем. Нещо повече - всеки, който го направи ще предаде лично на него нещата си. ЗАЩОТО ГИБИ ГО ЗАСЛУЖАВА. ЗАЩОТО ВСЕКИ УВАЩАВАЩ СЕБЕ СИ КЛУБ В СВЕТА УВАЖАВА ЛЕГЕНДИТЕ СИ!!!

_________________
НЯМА ПО-ГОЛЯМА ПРИВИЛЕГИЯ ОТ ТАЗИ ДА БЪДЕШ ЛЕВСКАР!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: GIBI
МнениеПубликувано на: Сря Ное 15, 2006 4:43 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 2:56 am
Мнения: 47
Местоположение: Sofia
Пуснато на: Вто Авг 01, 2006 11:44 am

ЧРД ГИБИ

И рече Бог "Само Левски" и сътвори Гиби. Като че ли да докаже на себе си, че е Всевишен. Очевидно в този момент Господ се е съмнявал в способностите си, защото си бе свършил работата перфектно. БожиДар притежаваше всичко. Финес, красота, чар, неповторимост...Каквито и епитети да използваме винаги ще са малко. Защото Той наистина можеше всичко. Абсолютно всичко!
Още с появата си на 18 годишна възраст в далечната 1980 г., синята публика разбра, че има нов идол в сърцата си. Още с първите си движения, с първите си докосвания караше старите левскари със сълзи да си спомнят за Жоро Соколов, а по-младите да сравнят неповторимите му движения с тези на Гибон и да скандират Гиби до полуда. Не бе нужно много време за да разберат всички, че гологлавото момче е БожиДар, който ще остане в сините сърца завинаги. Хиляди идваха на мачовете единствено и само за да се наслаждават на Гибона. Защото всяко негово погалване на топката вещаеше спектакъл от най-висока класа. А тя топката си бе просто негова и ничия друга. Като част от неговото тяло. Която го слушаше и му се подчиняваше чинно. За да подчинява и той безпомощно защитниците. Независимо дали носят екипите на Марек, лит(*кс-етрополе, Щутгарт, Франция или ФРГ. Насладата която носеше с играта си неможеше да бъде осмислена на мига. Той бе като дрога, която изживяваш, на която се наслаждаваш. Нужно бе време за да осмислиш поредния неповторим демараж. Да затвориш очи, да го възстановиш със съзнанието си, ако изобщо е възможно, и да повярваш на очите си, че това нещо изобщо е възможно да се случва. За да ти сервира в същия миг поредната порция ЧУДО с марката Искренов. За да те докара до екстаз, до вълнуващо опиянение от което привечер неможеш и да заспиш. Защото то те обесбва. От него можеш само да се наслаждаваш, да плачеш от радост и да благодариш на Господа, че е дарил отбора ти с такова чедо. И да нямаш търпение, да броиш минутите до следващия мач или тренировка, където ще получиш поредната доза зависимост.
Стигна се до там публиката на немския Щутгарт на реванша в Германия да скандира неистово Гиби, собствениците на концерна Мерцедес да предлагат невиждани суми, а шефовете на отбора да затворят изходите на стадиона с автобуси, за да остане нашето чудо там...Същата тази 1983-а след световната квалификация във Франция изгубена с един на нула от славния тим на Платини, френските футболисти започнаха да го имитират, а водещите им клубове даваха мило и драго за него. Защото виждаха, че срещу Искрата на номер 11 всички са безпомощни...Едва ли имаше голям клуб, който да не го искаше в редиците си. А детето на Герена бе едва 21 годишен...
Но явно това бе ориста му. Господ бе решил този талант да радва в най-силните си години единствено и само синята публика. Сигурен съм - Бог не ни го прати случайно. Това бе някаква компенсация - за Соколето, Гунди, Котето...за неправдите на червената власт...Може би Бог бе усетил, че само любовта на синята публика може да зачене такъв талант. А тя как го обичаше само. Едва ли след Гунди има по- обичан футболист от Искренов. След мач хиляди го чакаха пред входа, момичетата изпадаха в делириум, привържениците го носеха на ръце до паметника Левски, където се появеше наставаше задръстване и цели улици заскандирваха спонтанно Левски, водеха му болни и сакати да го докоснат за късмет, ликът му присъстваше във всеки български дом, във всеки момичешки лексикон, а всяко новородено момче или се казваше БожиДар, или вече знаеше какъв иска да стане - футболист от Левски като Искренов. Дори чорбарите му се наслаждаваха и го обичаха тайно. Той бе символ, идол, модел на подражание...
Гиби бе роден за Левски неслучайно. Ако във философията на клуба ни са залегнали Любовта и Свободата, то Гиби бе точно това. Любов и Свобода. Вършеше си работата със Любов, обичаше отбора си и синята публика и тя му отвръщаше със същото. Но Гиби бе и нещо друго. Той беше различният. Той излъчваше Свобода. Не му дремеше от правила и норми, от комунистическа етика и соцреализъм. Фланелката му бе отвън, косата бе дълга, с дъвка, ланец и гривна за ужас на морализаторите. Не му пукаше по време на мач да покаже среден пръст на официалната ложа или да пристигне на тренировка с трабант, а отзад в Алфата да му возят обувките. Бе непредвидим и на терена и извън него. Преди световното в Мексико Вуцата го бе заключил в дома си за да спазва режим, а пък той изчукал жена му, разправят. За подвизите му извън терена се носят легенди. Но той си бе такъв и в това бе чарът му. Беше над нещата във всичко. Остана и над суетата. Днес можеше да затвърждава впечатленията, че е най-великият. Да разказва и да се хвали как всички го искаха. Но той просто замълча. Защото каквото имаше да го каже го каза със синята фланелка и с онази единствена и само негова топка. Каза го неповторимо и незабравимо. За да остане завинаги неповторим и незабравим там в дълбоко душите ни, макар и жив, до Гунди и Котков.

ЧЕСТИТ 44-И РОЖДЕН ДЕН МИЛО ГИБОНЧЕ И ДА СТОЛЕТИШ!!!
ПОКЛОН ПРЕД ПОДВИЗИТЕ ТИ!!!
_________________
НЯМА ПО-ГОЛЯМА ПРИВИЛЕГИЯ ОТ ТАЗИ ДА БЪДЕШ ЛЕВСКАР!!!

_________________
НЯМА ПО-ГОЛЯМА ПРИВИЛЕГИЯ ОТ ТАЗИ ДА БЪДЕШ ЛЕВСКАР!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 15, 2006 7:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 6:00 pm
Мнения: 4339
Изображение
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 15, 2006 7:26 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 6:00 pm
Мнения: 4339
Как и защо един футболист, който никога не става номер едно за годината и който меко казано не се е ползвал кой знае колко с благословията на националните треньори, става Радостта на народа?

- Виж сега, не е задължително да станеш футболист на годината или да имаш някакво официално признание, за да получиш подобно прозвище. Аз така и не разбрах как излезе по простата причина, че то стана изведнъж. Не си спомням преди колко години беше. В един от вестниците, а те тогава не бяха много като сега, някой го написа.
- Може би по аналогия с Гаринча?

- Не зная. Може би импровизирано го е написал. Но то така си остана и се използва и до днес, чета го по вестниците. Не крия, че е приятно да го чуя, приятно е, че хората си спомнят за теб. Но не мисля, че е нещо кой знае какво или е много важно. Не аз трябва да определям мнението на хората, те трябва да си го създадат сами - какъв съм, що съм и какво съм бил.

- Как изкочи другият ви прякор Гибона, който може би не ти е толкова любим?

- Напротив. Когато сега си говоря с приятели и си спомням за годините преди - повече от двайсет са вече, та много от хората не знаеха тогава истинското ми име. И ако ги питаш Искренов къде живее, не знаеха. Но Гибона - знаеха. Този прякор ми излезе като ученик, значи преди повече от трийсет години, когато започнах да тренирам. Гиби, Гиби, Гиби - така си остана. На някои хора, мои близки, им беше по-лесно да ми кажат Гиби, отколкото Божидаре. Никога не ми е било неприятно и не съм се сърдил за това нещо. Даже и във вестниците, вече като минаха годините, повече пишеха Гиби, отколкото Искренов. Фамилията беше за официалната статистика.

- Преди 300 години повече ли беше радостта от футбола у едно дете, отколкото сега?

-Често си говоря сприятели, понеже дълги години ме нямаше в България, даже и в Европа. Нещата са много променени, не знам за хубаво или за лошо. Ако вземем едно 12-годишно или по-малко момче с неговите желания и амбиции. Мисля, че едно време беше по-лесно за него да се радва на футбола. Организацията беше по-различна. Не искам да обвинявам никого, че сега не е организирано, но просто годините минават и нещата се променят. Всички виждаме на какво дередже е футболът в България, какъв е стандартът на живот въобще тук, всичко се е променило и е отишло надолу. Включително и футболът,така че не знам как може да се откликне на амбицията на тези деца и как може да им се помогне. На този етап не виждам бялата точка, светлината в тунела. Може би и тя ще се появи след време.

- Каква е разликата във футбола като равнище и като начин на игра?

- Аз не съм чак такъв специалист да казвам какъв е бил и какъв е сега футболът, но то е очевадно. Той-се променя - преди 40 години е бил по-статичен, преди 20 става по-жив, динамичен, сега - още по-динамичен. Но не това ми е мисълта. За нашата държава говоря конкретно. Фактът, че на стадиона на едно дерби като "Левски" - "Литекс" има 2-3 хиляди човека, е направо трагичен. Не знам каква точно дума да кажа, за какво говорим...

- Не е ли свързано с това, че сега дават много европейски футбол по телевизията. Ако върви директно "Челси" - "Манчестър Юнайтед" или "Ювентус" -"Милан", как да ги накараш да се вдигнат до "Надежда", за да гледат "Ло-ко" (Сф) - "Беласица"?

- И едно време имаше мачове, купа на шампионите, на УЕФА... Не колкото в момента, но ако си любител на футбола, ако си фен, то ти искаш да видиш Своя отбор, независимо дали си от "Левски", лит(*кс-етрополе, "Локомотив", "Славия" и така нататък. И то ще искаш да отидеш на стадиона, пък после по новините ще чуеш как са свършили мачовете в Европа. Защото в крайна сметка те нямат никакво значение. Но има и нещо друго. Не можем да сравняваме футбола тук и в Европа, преди да се оправи държавата като цяло Не е виновен един или друг, а всички. И хората, дето ходят по стадионите, и те са виновни. И съдиите, и футболистите, и ръководителите - всичко е под един знаменател. Не можеш да казваш: Да, ама те не играят нищо, аз затова не ходя на стадиона, това е един затворен кръг, в който всички са свързани. Едно време на тренировка идваха по 4-5 хиляди човека, по 40-50 хиляди на мач, сега е направо трагично положението. Беднотията е голяма, само за билети за градския транспорт ще му отидат два лева. И човек си прави сметката дали по-добре да не купи нещо на детето с тия пари.

- Къде е &вината на футболистите?

- Вината им е, че не правят нищо или почти нищо, за да привлекат тези хора на стадиона въпреки финансовите трудности. Не че обвинявам някого, защото не съм аз човекът, който може да дава оценки. Просто си казвам мнението.

– Споменахте промените във футбола. По-лесно ли беше по-рано за играчи като вас?

Сега наистина е по-силов, по-атлетичен. Но не е чак толкова голяма разликата или поне не бие толкова на очи. Говорим за тотален футбол като цяло, но все пак
много зависи от треньора, каква тактика ще избере той. Дали ще заложи повече на защита, или ще хвърли всичко в нападение. Може би след 20 години футболът ще е много по-различен от сега.

- Трудно ли е да се наложи един млад играч като типично крило? Как се получи при вас?

- Моето мнение е, че преди всичко треньорът е човекът, който насърчава качествата на играчите. Естествено, че са важни
природните дадености, не може при моите качества да ми кажат: Айде, ти сега ще станеш вратар. Или на Марадона да му кажат, че трябва да стане централен защитник.

- Имахте ли притеснения на 16-17 години да играете срещу много по-опитни и здрави защитници?

- Винаги в началото има притеснения, докато придобиеш малко опит. И аз на 17 години, когато беше първият ми мач срещу "Славия", се притеснявах. То пък за нещастие паднахме и 2:0
Психологически не е най-добрият старт, друго си е да започнеш кариерата с победа. Но пък и от това човек се учи. Казваш си: Да, явно не можеш да побеждаваш всеки път.

- Има ли ннякаква тайна за създаването на - да го наречем - "Дрийм тийм"? Какъвто беше за нашите стандарти "Левски" през 1983-1985 г., лит(*кс-етрополе няколко години по-късно.

- Това според мен си е въпрос на поколение. Да вземем времето, когато ние влизахме в големия футбол. Тогава бяхме 6-7-8 човека на една възраст и важното беше, че
се намери треньор, който да ни гласува доверие.
И след като добият малко опит и самочувствие, отборът започва да се изгражда.

- Стигна ли максимума си онзи отбор на "Левски"?

- Стигнахме някакъв максимум, но имаше още много, много потенциал в нашия отбор. Но всичко приключи след онзи злополучен мач през 1985 г., финала за купата срещу лит(*кс-етрополе. Ние тогава бяхме на по 22-23 години, сравнително млади, а вече имахме значителни успехи в България и много добро бъдеще. Но такива бяха годините, така се получи. Сега да се връщаме, няма смисъл.

- През годините преди 1989-а усещахте ли някакъв натиск от страна на партийно или някакво друго ръководство? Имаше ли фаворизиране по тази линия на грандовете?

- Ние тогава бяхме към МВР, целият "Левски", не само футболният отбор. Възможно е по-нагоре да е имало някакви силови решения, но аз лично не съм усещал подобни неща. Не сме имали конкретни нареждания примерно да паднем от този или онзи.

- Имаше ограничения тогава във възрастта за трансфер в чужбина...

- Да, това беше най-голямата глупост, ако мога така да се изразя. Да станеш на 28 години и тогава да те пуснат - пълен абсурд.

- Имаше ли оферти към вас преди това?

- Имаше доста предложения, за които знаех. Сигурно е имало и такива, които въобще не са стигали до мен. Но нека не се връщаме към стари неща. Както за мен е било, така и за много други. Такъв беше законът, такава беше политиката - да не можем да излизаме. Голяма глупост беше, повтарям, но нищо не можеше да се на-
прави.

- Бяхте първият изключително обичан от феновете на "Левски" футболист, който облече екипа на кръвния враг лит(*кс-етрополе. Как приеха това двата лагера? Например левскарите псуваха ли ви по улицата?

- Гледа⨻ сега, естествено е не всички да приемат, че един от най-популярните футболисти на "Левски" отива след време в отбор, който минава за най-мразения. Отначало реакцията на феновете на "Левски" и на всички, които са ме обичали като футболист, беше много лоша към мен. Имаше тежки обвинения към мен в предателство, как може такива работи да върша и така нататък. Имаше псувни, заплахи, много неща имаше. Но и друго беше интересно - че хора, които до вчера са те псували, мислили са ти най-лошото, изведнъж те посрещат с отворени обятия. В един такъв момент си казваш: Не, това не може да е истина! Няма никога да го забравя в моя живот, независимо че аз съм си от "Левски", там съм се родил, сърцето ми е синьо. Но винаги ще помня реакцията на 4 януари, когато видях на "Българска армия" написано с големи букви: Добре дошъл, Гиби!

- Къде беше написано?

- На терена, върху снега. И то не се вижда отдолу, прочетох го, като се качих горе от трибуните. Много неочквано, много мило. В първия момент не знаех как да реагирам. И аз се постарах колкото мога да помогна на този отбор, независимо че съм играл срещу тях с най-голямата си енергия и спортна злоба. Мина малко време и аз излязох с едно интервю тогава, адресирано до онези запалянковци на "Левски", които идваха на мач само за да ме псуват. И казах: Като не искате да гледате, просто не идвайте на стадиона на лит(*кс-етрополе и ме оставете на мира. Животът продължава.

- Имашели ефект?

- Да, тогава нещата се поуспокоиха малко. Но пък след това дойде друго ръководство в лит(*кс-етрополе, взеха да говорят как така един левскар ще играе и така нататък. Аз мисля, че си вършех добре работата. Освободиха ме, защото им пречех. Така се завъртяха нещата.

- Смятате ли, че това е било признак на истинския професионализъм, към който се върви във футбола?

- Рано или късно тези стереотипи трябваше да се разчупят. Играеш в един отбор, на следващата година преминаваш в друг, дори и двете агитки да се ненавиждат. Вземете "Реал" (Мадрид) и "Барселона", те се мразят повече от лит(*кс-етрополе и "Левски". Но пък колко играчи на "Барселона" отидоха в "Реал". Или обратното.

- Като заговорихме за лит(*кс-етрополе и "Левски", как виждате двата клуба сега? Вие сте неизкушен от апаратните игри наблюдател.

- Вярно е, че бях далеч цели 9 години, което за футбола си е много. Но виждам, че старата вражда си остава, нея винаги ще я има, докато съществуват двата отбора.

- Наскоро 7 национали от отбора, стигнал полуфинал на световното в САЩ, се обявиха за промяна във футбола. Какво мислите за това?

- Всеки един човек има някакви амбиции. Тези амбиции трябва да бъдат подплатени с нещо. Когато се стремиш да постигнеш някаква цел, трябва да знаеш какво конкретно иска и как можеш да го постигнеш. Моето мнение е, че те нямат нищо конкретно. Те искат единствено да махнат Батето от футболния съюз, по мое мнение незнайно защо. Това първо. Второ, не можеш да искаш нещо,преди да докажеш на какво си способен и какво си постигнал. Не е гаранция, че като си бил добър футболист, ще бъдеш добър организатор и добър политик в спорта и футбола, ако мога така да се изразя. Първо трябва да докажеш способностите си, а след това да предявяваш амбиции. Повтарям, тяхната цел е единствено да махнат Иван. Е, добре, и като го махнеш, какво става? Ще докараш 50-60 хиляди човека на стадиона ли? Ами тогава да махнем целия футболен съюз, като пречи. Да, ама на едни пречи Иван, на други съдията, на трети пречи президентът на някой отбор, на четвърти не знам си какво. Просто трябва всички футболни хора да се съберат и да решат какво да правят. А сега всеки казва, че е по-добър от другия. Ами да го докаже първо и тогава да оправя футбола. Не стига само да имаш авторитет на футболист, да си четвърти в света.


заповядаите :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 15, 2006 7:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 6:00 pm
Мнения: 4339
Гиби: Футболът е потребност за хората в България
09.03.2004

Божидар Искренов - Гиби е роден на 1 август 1962 г. в София. В периода 1979-1989 възпламенява агитката на Левски с неподражаем футбол. Има 263 мача и 55 гола за първенството (за сините - 208/41). Преминава през испанския Сарагоса, Лозанспорт (Швейц), Ботев (Пд), лит(*кс-етрополе, Шумен и Септември. Печели 3 шампионски титли и 4 купи на България. С националната фланелка записва 56 мача и 5 гола. Яркия представител на последните големи артисти в българския футбол, спечелил си прозвището Радостта на народа, даде интервю за '7 дни спорт'.

Г-н Искренов, след 2 години извън България отново сте на родна земя. Дойдохте на националния празник на страната и гледахте Левски срещу Ливърпул...

Гиби:Това беше истинско удоволствие за мен. 40 000 души ми напомниха за времето, когато играех в Левски. Да, загубихме. Неприятно е. Но публиката затвърди убеждението, че футболът е потребност за българите.

Голяма ли бе разликата между българи и англичани?

Гиби:Всички видяха за какво става въпрос. Не сме стигнали тяхното ниво. Все пак сините се противопоставиха доста успешно. Но има още много да се желае от футболистите ни.

През последните години българските клубове регистрират красиви загуби в Европа. Какво не ни достига да повалим поне веднъж гранд от ранга на Ливърпул?

Гиби:Не мога да кажа, че 4:2 за Ливърпул е реален резултат. Мачът трябваше да е равен. Допуснахме няколко грешки в началото. Поведоха светкавично с 2:0. Такъв отбор трудно може да го догониш. След като видяхме, че няма какво да губим, заиграхме по-добре. За съжаление - късно.

Гледахте ли мача на "Aнфийлд"?

Гиби:Не.

Сините играха, меко казано, плахо. Защо срещу големите излизаме със страхова невроза?

Гиби:Не ни стига самочувствие. Играеш срещу по-добри. Това е.

А пред медиите нашите уверяваха, че не изпитват страх от противника.

Гиби:Те ти казват, че не са уплашени, но като излязат, се вижда, че не е така. Никой няма да признае: "Да, страх ме е да играя."

Георги Василев не картотекира младите си футболисти за УЕФА. Част от запалянковците искаха да видят свежи сили именно срещу Ливърпул. Коя е правилната позиция в случая?

Гиби:Не съм бил в България дълги години. Някои от момчетата не съм ги чувал. Не знам за какво става дума.

Ако сте треньор на български тим и срещате силен западноевропейски клуб, как ще постъпите?

Гиби:Трябва смелост за такъв риск (б. а. - да пуснеш младите). Отбор не се прави с един мач. Самочувствие се гради с години. С тежки турнирни битки. Не може да картотекираш новак и да го пуснеш след два дни. Ами той ще се уплаши като гърмян заек. Не става така. Има опитни футболисти, които трябва да помагат на тези момчета. Да навлязат в ритъма, да се усъвършенстват бързо.

Каква е рецептата ви за успех на българския клубен футбол в Европа?

Гиби:Да се разчита на всички. Млади и стари да са заедно. Не може нито само с едните, нито само с другите. Нещо, което не става с много пари, става със страшно много пари. Естествено важно е състоянието на школите.

Турският футбол успя да пробие. Можем ли да притежаваме отбор като Галатасарай?

Гиби:Не можем да ги стигнем. Всичките ни клубове, взети заедно, не могат да стигнат парите, които имат те.

Липсва ли ни клубен манталитет?

Гиби:Има нещо такова. Дано някой да го разбере.

През ноември Партизан игра в групите на Шампионската лига. В Белград отборът изпусна да бие космическия тим на Реал (Мадрид). Бюджетът на сърбите, грубо казано, е колкото на Левски. Защо те могат, а ние не?

Гиби:Там не става въпрос за пари.

Да се върнем към българския шампионат. Левски измъкна 1:1 с Литекс на Герена. Кой е вашият фаворит за титлата?

Гиби:Има няколко отбора, които ще се борят за нея. За мен естествено фаворит е Левски. След него виждам Локомотив (Пд). Гледах ги в пловдивското дерби с Ботев. Изглеждаха недостатъчно мобилизирани. Литекс са силен отбор. Да не забравяме лит(*кс-етрополе. Това са отборите, които ще видят кой кого може да излъже.

Наблюдавахте сините срещу Литекс. Как видяхте облика на отбора?

Гиби:От един мач не можеш да направиш генерални изводи. Има млади момчета с желание. Играят и стари. Стари, стари, те са опитни. Трябват години за сработване и изграждане на колектив.

Феновете в България се отказват от футбола. Дори на дербитата стадионите остават полупразни.

Гиби:Нужна е промяна. Не съм запознат точно каква, но хората трябва да се върнат по трибуните. В България стандартите са различни. Като загубиш, и стават трагедии. Хората започват да викат, че няма да стъпват на мач. Моментът е такъв. Гледай английско първенство, за да видиш за какво става въпрос. Падат, а публиката ръкопляска на крака. Трябват хора, които да променят мнението на запалянковците.

Вие може да сте един от тях. Ще се върнете ли да работите някога в България?

Гиби:Не се знае нищо. Може би да, може би - не.

От какво зависи?

Гиби:Не знам. Зависи как се чувствам. Стечение на обстоятелствата. На друга вълна съм в момента.

Да преминем към нещо по-оптимистично - националния тим. Запознат ли сте с позициите на националите?

Гиби:Класирането за европейското е изключителен успех. Да отидеш в Португалия е уникален шанс. Вече един милион билети са продадени. Това е рекорд.

Докъде имаме сили да стигнем?

Гиби:Ще бъде голямо изпитание. Дано стигнат колкото се може по-напред. Прогнози за място не искам да давам. Да се класираш между първите десет в Европа - това е мечта за всеки. Желая им успех от сърце.

Можем ли да повторим успехите от САЩ '94?

Гиби:Защо не. Това е футбол. 4 групи са. Ще видим какво ще стане.

Живеете в Америка. Разкажете за читателите на "7 дни спорт" как протича животът ви там?

Гиби:Живея добре. Нормално. Децата растат, щастливо семейство сме.

Как приемат янките един българин?

Гиби:Перфектно. Аз съм от доста години там. Заобиколен съм от приятели. Всички в САЩ са чужденци.

Какво е състоянието на футбола?

Гиби:Там футболът е трагичен. Няма нищо общо с истинския, европейския. Има стадиони с по 100 000 места. Ходят 3000. Няма интерес. С вход, без вход - никой не ходи. Може би ще се оправят някога, но не виждам кога. Иначе се занимавах с детско-юношеска школа. Сега отворих един ресторант във Вашингтон. Пак ще почна да ги тренирам, че малко съм понапълнял. Това ми е слабост на мен. (Смее се.) Както ви казах, сега съм на друга вълна.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 15, 2006 7:49 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 6:00 pm
Мнения: 4339
Цитат:
Тази година освен Красимир Балъков, който вече споделя живота си с 34-годишната германка Кати Фогел, и легенадрният Божидар Искренов остави Америка и семейство и се върна при първата си любов. Връзката и последвалата сватба на Радостта на народа със стюардесата Алина влезе като № 1 в топкласацията на най-интересните запознанства. Гибона я вижда на календарче и отсича
"Тази жена ще е моя".
Това наистина се случва. Според близки до двойката Алина до голяма степен успява да го вкара в правия път и да усмири буйния му характер. Явно не било писано обаче впечатляващите им взаимоотношения да са за цял живот.
Искренов вече съвсем официално представи на всички новата си избраница, която има бизнес в Италия. Той все още няма развод с Алина, което е въпрос на време. Президентът на футболната лига Валентин Михов наскоро заяви, че е готов да им стане кум.
По Гибона в миналото въздишаше златното момиче на художествената гимнастика Лили Игнатова. Пресата постоянно ги свързваше. Говореше се, че пак излизат заедно, но Лили отрече. Тя също е в развод с Росен Дойчинов, но не заради Гиби. В ситуацията на Искренов се намира и Златко Янков.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 15, 2006 9:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 10:25 pm
Мнения: 1920
Местоположение: София
Снимка от levskifc.com на отбора на ЛЕВСКИ от 1984 година, в който фигурира и Гиби:-)

Изображение

Поздравления за инициативата - в събота и неделя и аз ще се поразровя в списанията, които имам вкъщи, за да видя и аз какви материали мога да намеря за Гиби.

_________________
И САМО ЛЕВСКИ, ОБИЧАМЕ ТЕ!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 16, 2006 12:28 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 2:07 pm
Мнения: 2918
Местоположение: СОФИЯ
Изображение

Изображение

_________________
www.ultrasbooks.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 16, 2006 12:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 3:01 pm
Мнения: 4125
Местоположение: СОФИЯ
Моля всички за ПОВЕЧКО СНИМКИ който има...иначе за текстовите материали не е лошо да се съберат в една по-разширена страничка за
великият ГИБИ в LevskiFC.com примерно ;)

Продължаваме със снимките :
(Предполагам няма нужда да обяснявам че трябва да се кликне върху тях за да станат по-големи :))

Изображение Изображение Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение

_________________
Един ден ВЕЛИКИЯТ Сектор Б ще се възроди!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 19, 2006 12:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 10:25 pm
Мнения: 1920
Местоположение: София
40 години дар Божи!

Това е Божидар Искренов

Роден на 1 август 1962г.
Юноша на Левски, с чийто отбор старша възраст е шампион на България за 1981г.
В първия тим на Левски играе от 1980 до 1989г. – общо 10 сезона.
Дебют за Левски – 10.05.1980г. срещу Славия 0:2 (“А”РФГ)
Първи гол за Левски – 18.02.1981г. срещу Локомотив (Сф) – 4:1 (1/8-финал за Купата на България).
Последен мач за Левски – 28.10.1989г. срещу Сливен 3:2 (“А”РФГ).
Последен гол за Левски – 02.09.1989г. срещу Пирин (Бл) 1:1 (“А”РФГ).
В Левски:
208 шампионатни мача с 41 гола
40 мача за купата с 12 гола
21 мача в евротурнирите с 2 гола
45 други международни мача с 15 гола
73 други мача с 26 гола
Общо 387 мача с 96 гола.
Шампион на България – 3 пъти (1984, 1985, 1988)
Носител на Купата на България – 3 пъти (1982, 1984, 1986)
Други участия:
За “А” националния тим – 52 мача с 5 гола
За младежкия национален тим – 7 мача
След 1989 г. играе в Реал Сарагоса (Испания), Лозанаспорт (Швейцария), Ботем (Пд), лит(*кс-етрополе, Шумен и Септември.



Наскоро четох или слушах някъде, че след като Крис Уодъл напуска Марсилия, негови френски фенове пътуват до Англия, за да наблюдават мачовете му. Някой би казал, че е въпрос на гледна точка, но според мен няма по-голямо признание от това за един футболист. Нещо повече – пред такова специално отношение на публиката всякакви титли, купи и рекорди изглеждат нищожни.
Тази любов обаче не се печели с гола амбиция. Тя не се печели дори и с талант и артистичност, макар те да са в основата на интереса и възхищението на запалянковците. За да бъде истински обичан един футболист, той получава това като награда за своята любов не само към футбола, но и към хората, дошли на трибуните – също от любов към тази велика игра. Това е процес на взаимност.
“Не знам какъв футболист изобщо може да бъде този, който не си е мечтал да играе в Англия. Защото там публиката е нещо страхотно.” Това каза Божидар Искренов в един разговор между нас преди няколко години, след като се бе завърнал за броени дни от Щатите. Тези две изречения са достатъчно красноречиви за самия него - за футболиста, който в продължение на повече от десетилетие имаше дарбата и привилегията да води публиката след себе си по стадионите. Тези две изречения казват в немалка степен защо той беше наречен Радостта на народа и защо въпреки това напусна родината си, разделяйки се преждевременно с играта на живота си, за която Господ му бе дал изумителен талант.
Да, откакто се появи на терена, Искренов бе най-обичаният футболист в България, но (в голяма степен именно поради тази причина) същевремнно той бе и най-малтретираният – не само от “колегите” си на игрището, но и от мнозина “фактори” около него. Тук е мястото да цитирам Манол Манолов, една от най-големите фигури в българския футбол: “Искренов не успя да направи голяма кариера, защото е много честен и прям. И много наивен. Във футбола и в живота успяват други. Божидар е много добро момче. Никому лошо не е направил. От него всички само добро са видели.” Това го казва Симолията – човекът, който като треньор е преживял горчиви разочарования именно заради този футболист на “вечния враг”. И Манолов добавя: “Той беше като Джордж Бест. Как да не съм го искал при мен в лит(*кс-етрополе!”
Междувпрочем Симолията навремето е този, който иска и Жоро Соколов да играе в отбора му на “Народна армия”. Паралели между Соколето и Гибона са правени неведнъж. Основанията за това са много. Месеци преди да си отиде от този свят, Жоро Соколов каза,че в българския футбол единствено в лицето на Искренов е виждал играч, подобен на себе си. Ще цитирам думите на проф. Димитър Шойлев, които трябва добре да се запомнят от интересуващите се от футболната история на България: “Жоро Соколов и Божидар Искренов са двамата най-големи таланта на българския спорт.” Ще добавя – и двамата, отказани насила от играта.
И тъй като говоря тук за Искренов, макар и четиридесетгодишнината му да не е най-добрия повод за това, мисля, че въпреки всичко е добре да маркирам някои неща, защото уважението изисква и памет: След като вече бе изкарал един полусезон във втородивизионния Септември и непосредствено преди да имигрира за САЩ се оказа, че за 33-годишния Искренов няма място вече не само в Левски и лит(*кс-етрополе, но не го искат – въпреки настойчивото му желание! – нито Стоян Коцев в Славия, нито Радослав Здравков в Локомотив (Сф). И този масов отказ на “футболните хора” от водещите ни клубове да се възползват от услугите на един велик световен играч изглежда още по-абсурден и ужасяващ на фона на тогава вече затъналия в блатото на тоталната посредственост български футбол. А Томас Лафчис, асистиран от Андрей Желязков, е главният виновник Искренов след завръщането си от Швейцария да не заиграе никога повече в Левски, както и да не завърши кариерата си в своя роден тим. Причините за това поведение на “големия” клубен президент са дребнави и жалки. Според мен всичко тръгна от това,че Искренов и Курдов под носа на Лафчис взеха стопанисване на базата в “Драгалевци”, на която око беше хвърлил бившия вратар. Именно за да си отмъсти за това, той предложи на Гиби да го пробва, за да го върне в Левски (все едно да предложат на Марадона на 30 години да го пробват в Бока Хуниорс). По-късно пък бе осуетено в последния момент завръщането на Искренов от Ботев при сините и с “тънката сметка”, че “перспективният” Йотов, за когото Лафчис и Желязков искаха да вземат много пари, може да остане на пейката. За Йотов взеха много пари, само че “брокерите”... Националните селекционери Вуцов и Димитър Пенев също има какво да кажат. Например защо Вуцов през 1989 г. държеше толкова Искренов да играе в квалификационен мач без значение срещу Гърция и по този начин провали трансфера му в Хамбургер, тъй като точно в този момент го очакваха в Германия. Месец по-късно Вуцов елиминира Искренов от националния отбор. А Димитър Пенев би трябвало да каже под чие давление не пусна в игра Искренов в квалификационния мач през 1992 г. срещу Франция на стадион “Васил Левски” – тогава Гибона загрява след почивката в продължение на половин час при резултат 2:0 пред пълните трибуни, които скандираха името му. И под чие давление Пенев, може би и с комерсиални мотиви, впоследствие не взе Искренов в отбора за световните финали в САЩ. Сегашният национален селекционер Пламен Марков, а също и Боби Станков пък биха могли да дадат някакво обяснение защо изгониха Искренов от лит(*кс-етрополе, когато той не само бе най-силният играч в отбора, но и показваше най-зрялата игра изобщо в кариерата си. Гагангелов също може да разкаже защо умишлено не пускаше в игра Гибона след повторното му отиване в лит(*кс-етрополе. Не знам дали на съвестта на Паоло Денучи (който иначе плащаше в Ботев на Искренов може би най-високата тогава заплата за футболист в България) не тежи това, че не го пусна да премине в италианския Сампдория срещу 450 000 долара, а интерес имаше и от страна на Торино. Комунистическият сатрап Милко Балев също може да каже интересни неща, като например защо е наредил да свалят Искренов от самолета преди излитането му с националния отбор. Някои популярни клубни и национални съотборници на Гибона също биха могли да добяват по нещо. А журналистите в своето огромно мнозинство няма нужда да говорят – те никога не са знаели какво всъщност представлява Искренов. Позволих си да направят това не толкова “благозвучно” отклонение, защото всичката тая гнусотия трови целия ни живот. Защото тук трябва да търсим причините Искренов да празнува сега 40-ия си рожден ден далеч от България. Защото Гиби беше не само истински футболен гений (далеч от тъпоумната журналистическа употреба на тази дума), той беше “бялата врана” на българския футбол. Преди да завърша с нещо, което написах за него точно преди пет години, ще добавя само, че Божидар Искренов е не просто моят любимец от детството, юношеството и младостта ми – той е най-вълнуващият футболист, който съм гледал изобщо. Той е и – казвам го категорично, но съвсем спокойно и без емоции – от началото на 80-те години насам най-големият талант в световния футбол след Диего Армандо Марадона.
И накрая нещо повече за тези, които не са имали изключителния шанс да наблюдават Божидар Искренов – няколко изречения с надеждата, че те могат малко от малко да им помогнат поне да се докоснат до онова трепетно вълнение, което Гиби излъчваше и предизвикваше с играта си: Божидар Искренов беше поет във футбола. Истински. В пълния смисъл. Гениален, блестящ, оригинален, неповторим, своенравен, изящно виртуозен, фриволен, свободолюбив, щедър, безизкуствен, чувствителен, интуитивен, благороден, жизнерадостен, забавен, изпълнен с почти детска радост и въодушевление. Естествено беше и противоречив – непостоянен, на моменти непукист, небрежен или колеблив. Но винаги чистосърдечен и неподправен, винаги верен на себе си. Той играеше с любов, той играеше от любов, излъчваше любов – към футбола, към публиката, съиграчите си, към света около него. И всичко това, съчетано с необикновения му гений, печелеше сърцата на хилядите по трибуните. Той пълнеше стадионите, той палеше сърцето на публиката!
Гиби омагьосваше публиката с неподражаемия си самороден талант: финт, дрибъл, изумителна импровизаторска дарба, абсолютно равностойно и хармонично боравене с двата крака, бързина, комбинативност, виждане на играта, брилянтен пас, борбеност, жар и елегантност. Той бе отдаден изцяло на играта – без резерви, безразсъдно дори, но макар и блестящ индивидуалист – винаги алтруистичен, пораждащ и разкриващ в пълната му сила магнетизма на футбола като несравнимата с никоя друга колективна игра. Да гледаш Божидар, беше наистина естетическо и емоционално преживяване. И духовно. И никакви разкази не могат да възкресят дори частично тази неповторима атмосфера на спектакъла му.

Тодор ЯНАКИЕВ

из сп. "САМО ЛЕВСКИ", бр.7, 2002 г.

_________________
И САМО ЛЕВСКИ, ОБИЧАМЕ ТЕ!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 21, 2006 8:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Дек 12, 2004 3:42 pm
Мнения: 486
Местоположение: София
Поразрових се и намерих една статия за Гибона,на мен лично много ми хареса и затова я преписах :arrow:


ПРОСТО Божи Дар

Когато говорим за футбола като социален феномен и се опитваме да открием корените му като такъв,един от прозорците с най-всеобхватен и верен изглед към него ни отварят играчи като Божидр Искренов.Именно футболисти от неговия тип и класа, индивидуалните носители на най-съществените белези на най популярната и,според мен,най-привлекателна игра.Такива като Божидар Искренов,Жоро Соколов,Гунди,по-назад във времето Асен Пешев-Капуй са и именно тези личности ,благодарение на които от десетилетия Левски се е сдобил със статута на безспорния Голям български клуб,”отбора на народа”,т.е. най-масово обичания и подкрепян тим.
За Божидар Искренов-Гибона,сигурно се знае много.Но истински вярно и добре е писано твърде малко.Особено в сравнение с привилегированите,фаворитите,галениците.Той беше именно от другите-любимец на публиката,а не на треньорите,журналистите и силните на деня.Защото Гибона беше свободен и истински.Без превземки и търсене на публична поза на доброто поведение.
Именно в неговата естественост,честност и прямост се крие голямата част от тайната на любовта,която той без каквото и да е преднамереност печелеше.Но и самият Божидар обичаше-обичаше футбола,поклонниците на тази велика игра,излъчваше обич към света около него,към цялата примамлива привлекателност на живота.Всичко това,което днес е митът около Гибона не би съществувало,ако той не беше просто футболен гений.
Самото име Божидар Искренов е сякаш някакъв божествен ключ към таланта и личността му.За да се опита човек да опише на по-младите фенове истината за феномена Гиби,би трябвало да се кажат задължително няколко неща.Божидар има шанса да дебютира на 17 години в мъжкия футбол,да се наложи почти напълно на 18 и в продължение на следващите няколко сезона да попадне в обкражението на такива футболисти,които,според мнението на мнозина,комплексно образуваха най-силния отбор на Левски в цялата му история: Емил Спасов,Пламен Николов,Ники Илиев,Емил Велев,Мишо Вълчев,Наско Сираков,Руси Гочев,Боби Михайлов,Петър Петров,Пламен Цветков.Това беше златния шанс на неговото израстване и развитие,но ДАРБАТА бе причината за бързото му – без връзки и протекции – утвърждаване и превръщане в кумира на запалянковците сред толкова силни единици.Гиби беше недостижим и всеки,който глупаво се е опитвал да се конкурира с него,е оставал винаги просто незабелязан в тези си нелепи усилия. Толкова много футболни умения рядко Господ е решавал да съчетае у някого-Виртуозна техника,изключителна бързина,пъргавина и гъвкавост,магнитен дрибъл,неуловим финт – и то на скорост и на място,светкавичен демараж,перфектен поглед върху играта,рядък усет за комбинативност,абсулютно равностойно боравене и с двата крака.И „надстройката” над всичко това бе артистичният талант-стремежът да се играе красиво,зрелищно,елегантно.
Гиби бе непредсказуем в решенията си на терена,притежаваше неизчерпаема фантазия,стремеше се наистина да твори и го правеше с вдъхновението на поетичната душа.Той не се и щадеше,не се „покриваше”,беше винаги безстрашен в единоборствата-независимо от жестоките контузии и болки(следствие от нескончаемото му,често пъти злоумишлено малтретиране на терена),за него нямаше важни и маловажни мачове,сметки да се пази за по-представителни срещи,като се пести в по-незначителните.Защото за Гиби на първо място беше футболът,той играеше заради него.И естествено за най-добрата публика-не спецовете,а хилядите обикновени зрители по стадионите.От чиито демократични среди именно произхожда неголемият елит на истинските- разбирачите и ценители.На практика Гибона можеше всичко във футбола.Способностите му при създаването на голови положения бяха изключителни,а като малцина футболни алтруисти в света предпочиташе той да е човека на завършващия пас,вместо да бъде реализаторът.А пасът на Гиби бе безупречно точен и като място и като време- до сантиметри и до пиковата част на мига.И без значение естествено с кой крак подава и на какво разстояние- центриране от фланга,бързо двойно подаване ,с пета, от 35 метра.Беше голям майстор на задните ножици,биеше отлично корнерите и от двете страни,дори в един момент реши и започна да изпълнява и показни английски тъчове.Мнозина определят Божидар Искренов като крило.Но това не е вярно,той действаше с еднакво умение по целия фронт на атаката-и от ляво,и от дясно,и в центъра.А може би най-слабото му място беше отбелязването на голове-едно,защото обичаше повече да ги изработва и като че ли това му бе и по-интересно, и второ,защото често не бе достатъчно съсредоточен- а понякога и хладнокръвен – в непривичното му амплоа.В първите години от кариерата си ,Божидар смайваше най-вече с блясъка на самородения си талант проявяващ се предимно в шеметни рейдове по крилата.Но с идването на футболната зрелост(при него не по-късно от 25-26 години )- той пленяваше ценителя и с изключителната си конструкторска дарба.За съжаление – останала почти неизползвана и твърде малко реализирана.
Реализацията?!Тя именно е болното място,когато говорим за Искренов и ,сигурен съм,и за самия него,независимо,че никога не го е признавал публично.Дали Гибона остана нереализирал се футболист?И да,и не.Нереализацията: той не успя да „израсходва” може би повече от 40% от футболния потенциал,който притежаваше.Просто,средата,в която игра през преобладаващата част от кариерата си,му беше очевидно неравностойна,а и там той много млад бе достигнал тавана.Затова естественото му място- и то сезони наред- бе в най-големите клубове в Европа,с партньори от най-вискока класа,с големи треньори,реномирани съдии,отлични терени и бази за тренировки и възстановяване,и поне десетки мачове на отбора му на европейско равнище.И най-вече наличие на многобройна френетична,живееща с играта и болките на кумирите си публика.
Коя бе причината Божидар да постигне всичко това?Бохемството и неефективността на ефектността му?Глупости.На него най-много му липсваше шанс.Както на няколко поколения български футболисти излизането му в чужбина бе възпрепятствано.Все пак неговата генерация получи тази възможност на около 26 години.Но контузии провалиха дебюта му в Испанския Сарагоса,както и сложиха преждевременен край на твърде успешните му изяви в Лозана.Освен малшанса,злонамереността и егоизмът на политици,треньори, и партньори бяха основна преграда пред развитиети на Божидар : през 1985г. Милко Балев разсипа лицето на българския футбол -по това време Левски вадеше Божидар и от националния отбор,а представителния ни тим-особено по времето на Вуцов-той беше вечната изкупителна жертва,често пъти не му вярваха,малцина го и подкрепяха.От 1983 до 1992г. Бяха осуетени трансферите му в престижни европейски клубове като „Щутгарт”,”Хамбургер”,”Андерлехт”,”Сампдория.”
Но това малцина го знаят,защото се пазеше в тайна,защото в крайна сметка на кой му пукаше,и защото Божидар никога не хленчеше.Страхът от конкуренцията му и нежеланието от негова страна да плаща „налог за присъствие”стана причина и за отсъствието му от терените на Щатите през 1994г.(Тогава той бе обявен за стар,но 4 години по-късно във Франция ядрото национали-всички далеч под класата му-не бяха стари,за да са отново на линия.)Но въпреки зигзагите на кариерата му Божидар винаги намираше сили да въскръсне като птица феникс и да води след себе си публиката по стадионите,дори във втородивизионния Септември да го гледат средно повече зрители,отколкото на „Народна армия” за завърналата се от „Барселона” с килограми купи и трофеи „мегазвезда” Стоичков.
Това говори достатъчно,както ,и че фланелката му след като напусна тима от „Красна поляна” изчезна.Просто някой я бе взел за реликва.Фланелката на Гибона – нереализирания.Човекът ,заради когото ходеха десетки хиляди по стадионите.Човекът,който доставяше огромна радост на публиката- със своя гений,със своята артистична дарба,със своята естественост и непринуденост,със своя темперамент и жизнерадостност.Въпреки своята непостояност и дори в отделни моменти колебливост,ние,тук в България имахме шанса да гледаме повече от 10 сезона този неподражаем футболист и рядко обаятелна личност.Имахме този шанс за сметка на Европа.Но и кой наш футболист от последните двадесет години може да претендиря,че се е доближил до световните изяви на Гибона в мачовете му срещу Югославия и Белгия,срещу Щутгарт,Уотфорд,Антверпен.....Да си играл този неповторим футбол повече от десетилетие,да си бил основната притегателна сила за запалянковците и да си много повече обичан,отколкото мразен.Каква по-истинска реализация за един футболист?А който го е гледал и разбира от футбол знае,че Гибона просто е сред най-големите в света за 80-те и 90-те години.

„Радостта на народа” – вярно,но за съжаление високопарно,защото бездушието,завистта,безразличието ,дори неверието към Божидар в Левски и в България след завръщането му от Швейцария бяха особеното отношение към него,или поне изхвърлилото го от футбола преждевременно.Наранен и огорчен така,както преди него се чувстваха и Жоро Соколов и заминалият си от този свят Гунди,както впрочем и още много други.Но въпреки всичко да гледаш Божидар беше нещо доближаващо се до щастието.А това не се забравя.Поне докато са живи свидетелите...

_________________
ЛЕВСКИ СОФИЯ!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Дек 02, 2006 4:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 10:25 pm
Мнения: 1920
Местоположение: София
Божидар Искренов

Божидар Искренов (Гиби) е български футболист. Роден е на 1 август, 1962г. в София. Играе на пост нападател. Играе в Левски от 1979 до 1989г. (208 мача и 41 гола в първенството), "Сарагоса" през 1989г., "Лозанспорт" през 1990–1991г., Ботев Пловдив през 1991–1992 г., лит(*кс-етрополе на два пъти от 1993 до 1994г., "Шумен" през 1994г., "Септември".

Шампион през 1984, 1985 и 1988г., носител на купата през 1982, 1984, 1986 и 1993г. С 263 мача и 55 гола в "А" група. Има 56 мача и 5 гола в националния отбор, където дебютира на 28 октомври 1981г. срещу Бразилия (0:3), последен мач на 12 май 1993г. срещу Израел (2:2) в София. Участва на СП-86 (осминафинал).

Прякорът му е Гибона, по-кратко – Гиби. Един от последните големи артисти в българския футбол, спечелил си признанието Радостта на народа, подобно на Гаринча. Бърз, с неподражаем финт, рязък демараж и стрелба с двата крака. Неудържим за бранителите. Един от най-големите таланти в българския футбол за всички времена. Ръководител на школа за млади играчи в САЩ.

:arrow: http://bg.wikipedia.org

_________________
И САМО ЛЕВСКИ, ОБИЧАМЕ ТЕ!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 16, 2007 12:23 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 09, 2005 9:41 pm
Мнения: 13788
Качих клипчето за Гиби отново в YouTube, че нали ми изтриха профилО и беше заминало... :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=oPgP3UL3a30

_________________
"Писна ми на кура да чета за тия смешници от да българия или както им е там фьешан името дейба майка му да еба."
dabulgaria.bg


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 01, 2007 12:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 11:47 pm
Мнения: 19468
Цитат:
Гибона навършва 45 години днес
01 авг. 2007 11:13
Божидар Искренов навършва 45 години днес. Радостта на народа, както е известен, е роден на 1 август 1962г.

Гибона играе девет години в Левски (1980 - 1989г.), като печели три шампионски титли и три Купи на България. После се състезава в Сарагоса, Лозана, връща се в България и защитава екипите на Ботев Пловдив, лит(*кс-етрополе, Шумен и Септември. Гиби завършва кариерата си в Щатите.

В А група Искренов има 263 мача и 58 гола. В националния отбор Гибона играе 56 мача и бележи пет пъти.

Целият екип на Гол.бг му желае освен здраве, щастие и късмет, още успехи и нека не спира да ни радва.

Наздраве от нас!


Евала , Гиби!!!
Жив и здрав и само успехи!!!

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Авг 14, 2007 7:52 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Окт 07, 2005 1:45 pm
Мнения: 118
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2007 1:20 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 11:47 pm
Мнения: 19468
Гиби кандидат на ДПС за кмет на Подуяне


Легендарният футболист Божидар Искренов е кандидат за кмет в столичната община Подуяне, стана ясно вчера.

Кандидатурата на "Радостта на народа" е издигната от ДПС. Гениалният играч е и трети в изборната листа на общинските съветници на същата партия в София.

Искренов, който е израснал в Подуяне, ще се състезава за кметското място в района с Нешка Робева, издигната от БСП.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2007 3:01 am 
Offline

Регистриран на: Чет Дек 30, 2004 11:19 pm
Мнения: 3273
Местоположение: Парк-Хотел Берлин
Усещам компетентните и безпристрастни мненият, които ще залеят тази тема...

_________________
The words of the prophets are written on the subway walls and tenement halls


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2007 3:07 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 7:33 pm
Мнения: 959
Не му прави много чест това негово решение !

_________________
ЛЕВСКИ ТОВА Е БЪЛГАРИЯ


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2007 2:43 pm 
:lol:


Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2007 6:35 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Май 09, 2006 10:50 pm
Мнения: 53
Местоположение: София
СМЪРТ :!:

_________________
i love police


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2007 8:14 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Дек 30, 2004 11:19 pm
Мнения: 3273
Местоположение: Парк-Хотел Берлин
Батков убедил Гибона за ДПС

Лично собственикът на Левски Тодор Батков убедил Божидар Искренов да приеме предложението на ДПС и да се бори за кметското кресло на район "Подуяне", научи "Меридиан Мач" от близки до Гибона.

Легендарният футболист на "сините", спечелил прозвището "радостта на народа", ще си съперничи за поста с независимия кандидат Нешка Робева, която обаче е подкрепяна от БСП.

Батков предложил на лидера на ДПС Ахмед Доган да ангажира Божидар Искренов като кандидат на "Подуяне". Не е изключено чрез евентуалната си позиция на кмет в района Гибона да съдейства и за по-благоприятно развитие на уреждане на концесията на "Георги Аспарухов", допускат хора от "Герена".

Искренов изкара близо десет години в Щатите, но през 2004 година се върна за постоянно в България. Името му бе спрягано за постове в БФС, както и в Левски, но така и не се стигна до назначение. Интересно е, че той не изгуби любовта на "сините" фенове, дори когато прие предложението да облече екипа на лит(*кс-етрополе.

ДПС се ангажира и с друг футболен функционер - Аян Садъков от Локо (Пд). Новият собственик на "черно-белите" Левент Назифоглу обаче постави ултиматум на бившия национал да избира между поста си в клуба и политиката и той предпочете да откаже на ДПС.

_________________
The words of the prophets are written on the subway walls and tenement halls


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2007 8:25 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Дек 17, 2006 4:53 pm
Мнения: 2201
Не че защитавам Батков,ама тва горното е информация от Меридиан Мач,цитирана от спИрт1.бг... :wink:
Надявам се сами ще стигнете до извода... :roll:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 02, 2007 8:04 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 27, 2006 2:14 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
след малко ще го дават Гиби по коритаров лайв... заедно с онази пача Кременлиев

_________________
Важна е емблемата отпред, не името отзад!!!
http://www.youtube.com/watch?v=0B50qcnZUk4


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 23, 2007 7:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Дек 08, 2005 10:51 pm
Мнения: 20
търся избрани моменти с гиби -мерсаж :lol:

_________________
http://s1.bg.battle-knight.com/index.php?loc=hire&ref=OTMwNzU=


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 23, 2007 8:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 4:00 pm
Мнения: 7925
Местоположение: София
The Rascal написа:
Който иска да гледа Гиби, да идва в зала "Христо Ботев"!Почти всеки Петък и Неделя, София-Запад играят в първенството по футзал (все още в по-долната група, но засега мачкаме всички), а от скоро и Гиби е част от нашия отбор :wink:
Не сте направили лош трансфер :lol: :lol:

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 23, 2007 8:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:54 pm
Мнения: 3093
Местоположение: Плевен!
The Rascal написа:
Който иска да гледа Гиби, да идва в зала "Христо Ботев"!Почти всеки Петък и Неделя, София-Запад играят в първенството по футзал (все още в по-долната група, но засега мачкаме всички), а от скоро и Гиби е част от нашия отбор :wink:


Говорили ли сте по темата за кандидатирането му :roll: Много ми е интересно неговото мнение.Лично аз съм супер объркан в момента.От една страна съм чувал много за него и съм виждал изпълненията му само на видео,от друга страна изведнъж - Гиби кандидат на дпс.Направо ми се реве :roll:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 23, 2007 8:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Май 24, 2005 6:05 pm
Мнения: 8838
The Rascal написа:
Който иска да гледа Гиби, да идва в зала "Христо Ботев"!Почти всеки Петък и Неделя, София-Запад играят в първенството по футзал (все още в по-долната група, но засега мачкаме всички), а от скоро и Гиби е част от нашия отбор :wink:


Дай повече инфо кога е следващия мач и на Гибона от кога му важи картотеката :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 23, 2007 9:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Май 24, 2005 6:05 pm
Мнения: 8838
Еми явно ще се посети, на миналия турнир беше весело, не се съмнявам ,че и на този ще така... давай повече информация относно мачовете, час, дата за да не се изпускат като предните 4-ри :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 126 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
Преведено от yarnaudov.com