forum.levski.com

Форум на привържениците на ФК ЛЕВСКИ
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 5:22 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]





Напиши нова тема Отговори на тема  [ 161 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пет Апр 26, 2013 6:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 1:35 am
Мнения: 746
Местоположение: София
Наско Сираков днес има рожден ден. Да е жив и здрав и дано по-бързо да се върне в Левски, че се нагледахме на експерименти.

_________________
Само Левски.
http://vbox7.com/play:f5b4fb7c05


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Сря Май 29, 2013 8:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Дек 21, 2008 4:59 pm
Мнения: 48678
Местоположение: ШОПландия
Статусът "синя легенда" пожизнен ли е и без значение ли е дали се изсира върху клуба носителят ѝ?

_________________
"Когато стане трудно остават най-верните."


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Чет Май 30, 2013 12:52 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:39 pm
Мнения: 3088
След като някои доста плюха и се поосраха в посока Левски, им остана само пожизнения статус на "легендарни сини футболисти" и напълно демонстрираха старата приказка, че никога не е късно да станеш за резил.
За "синя легенда" обаче се изискват и някои други качества, които трябва да се показват и отстояват доживот.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Сря Юни 19, 2013 3:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 11:47 pm
Мнения: 19468
Днес случайно открих вкъщи като оправях тавана много стари книги на дядо ми и баща ми, в които намерих много материали за Гунди, Котков и други сини легенди.
Понеже скенера ми е леко прецакан, снимах с телефона някои материали. Но като оправя скенера, мисля да сканирам всичко, защото наистина има много книги и материали.

Това е от книгата "Футболистите на тридесетилетието" от 1976г.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Това е от книгата "Майстори и Голмайстори" от 1988 на Георги Тодоров и Атанас Станкушев. А това са автентични разговора на единия от авторите с Гунди

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


От същата книга - Павел Панов

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Пак от същата книга - Никола Котков

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Чет Юни 20, 2013 1:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 8:52 pm
Мнения: 11743
Павел Панов, освен, че е един от най-великите футболисти в историята ни, е изключително интелигентен и с to4nite предпочитания :bigok
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 16, 2013 11:50 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 8:52 pm
Мнения: 11743
Честит рожден ден на Павел Панов- един от най-големите футболисти, носили Великата синя фланелка! Да е жив и здрав още дълги години! :levski
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 2:55 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 10:45 pm
Мнения: 317
Има ли откъде да се прочете повечко за Георги Соколов, защото информацията в нета е доста оскъдна? Този играч ми представлява сериозен интерес от доста време насам, много ми е любопитна съдбата му, за мнозина си остава най-големият футболен талант в България, но приключва с футбола на 27.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 3:53 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 11:47 pm
Мнения: 19468
Blago написа:
Има ли откъде да се прочете повечко за Георги Соколов, защото информацията в нета е доста оскъдна? Този играч ми представлява сериозен интерес от доста време насам, много ми е любопитна съдбата му, за мнозина си остава най-големият футболен талант в България, но приключва с футбола на 27.


Книгата "Гениите гаснат млади" на Рихард Езра :smt023

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 24, 2014 1:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 3:49 pm
Мнения: 848
Местоположение: София
Прикачени файлове:
20110704.gzsnuscrqh.jpg
20110704.gzsnuscrqh.jpg [ 21.47 KiB | Прегледано 26680 пъти ]
Прикачени файлове:
o633904424428416283.JPG
o633904424428416283.JPG [ 79.07 KiB | Прегледано 26680 пъти ]
Levskar Zavinagi написа:
Христо Илиев - Патрата
1936-1974

Христо Илиев е нападател, халф. 14 сезона с екипа на "Левски"! Футболист на клуба в периода 1954 - 1968 година. Има 326 мача с екипа на "Левски" /за първенството, купата на страната и европейските турнири/, вкарал е 132 гола. Два пъти шампион на България /1965, 1968/. Четири пъти носител на купата на България /1956, 1957, 1959, 1968/. Голмайстор №1 на България през 1957 година. Спортсмен №1 на България през 1966 година. Има 24 мача в националния отбор на България, вкарал е 9 гола. През 1974 година загива нелепо в автомобилна катастрофа

Изображение


Христо Илиев - Патрата 1936 - 1974



Днес се навършват 40 години от трагичната смърт на Христо Илиев–Патрата.
Вечна ти памет Патра.

_________________
ТОВА ОТДАВНА НЕ Е САМО ФУТБОЛ


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пон Мар 24, 2014 2:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 08, 2012 4:46 pm
Мнения: 5657
Голям играч и левскар. Дължим му почит и след смъртта! Помогнете това да стане реално - viewtopic.php?f=1&t=13870&start=90

_________________
Ти какво пожертва, за да има и утре България?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Сря Юни 25, 2014 9:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 1:15 pm
Мнения: 3686
Починал е Христо Трайков - трикратен европейски шампион по борба от СК Левски. Поклон!

_________________
...стадото е там, където правите са криви, а общото мнение - закон...
Къде сте виждали Пеевски или Бойко на стадиона? :smt042
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Сря Юни 25, 2014 11:26 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 11:47 am
Мнения: 3723
Местоположение: Ловеч
Изображение

_________________
Изображение Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Вто Юли 29, 2014 1:31 am 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 12, 2004 4:51 pm
Мнения: 12573
Местоположение: Герена
Откъде го изкопа това :shock:
Сега се разрових и аз - нито 1 от тези снимки не бях виждала :shock:
http://handinglove.co.uk/football-team-stickers/world-cup-soccer-stars-mexico-70/bulgaria/

_________________
When all are one and one is all
To be a rock and not to roll

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2014 5:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 11:47 pm
Мнения: 19468
Днес отворих некъв вестник на баба ми и пред очите ми беше статия за Патрата

Прикачени файлове:
20140825_170300.jpg
20140825_170300.jpg [ 2.47 MiB | Прегледано 26273 пъти ]

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2014 7:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 08, 2012 4:46 pm
Мнения: 5657
Статията е страхотна, само да не бяха глупостите, че искал да се гледа по телевизията. :ohmygod Лично от дъщеря му знам, че отивал да я чуе как ще свири, защото имала концерт на цигулка и винаги свирела преди това на баща си. Също така за катастрофата едно допълнение - шофьорът не бие рязко спирачки, а завива надясно и вече бие спирачка - така Патрата се озовава в дървото.

_________________
Ти какво пожертва, за да има и утре България?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пет Авг 29, 2014 3:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 04, 2006 6:45 pm
Мнения: 10726
Kocito_Kalki написа:
Blago написа:
Има ли откъде да се прочете повечко за Георги Соколов, защото информацията в нета е доста оскъдна? Този играч ми представлява сериозен интерес от доста време насам, много ми е любопитна съдбата му, за мнозина си остава най-големият футболен талант в България, но приключва с футбола на 27.


Книгата "Гениите гаснат млади" на Рихард Езра :smt023



Уникална книга - едно време ми я подари един приятел - чорбар. :lol: Който може да я намери - да не се замисля, струва си :smt023

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пет Фев 20, 2015 10:57 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 15, 2008 10:42 am
Мнения: 3845
Господин Петров на 54! Жив и здрав да е! :levski Мушкал топката между краката на Рууд Гулит! :bii_chorbata :lsfc1

Прикачени файлове:
С Купата на Съветската армия за 1987г 2.jpg
С Купата на Съветската армия за 1987г 2.jpg [ 348.96 KiB | Прегледано 25762 пъти ]


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пет Фев 20, 2015 11:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 11:19 pm
Мнения: 3879
Местоположение: Плевен
Беше наистина железен ляв бек. Ако правилно си спомням, вкара гол за едното 2:0, 3:2.
Жив и здрав да е :levski

_________________
Нашата битка тепърва предстои, нашият най-важен мач се играе всеки ден... Днес, утре, седмица след седмица!
И ние ще го спечелим!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пон Фев 23, 2015 12:41 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Окт 01, 2008 3:07 pm
Мнения: 6794
Местоположение: София
Psychosocial написа:
Господин Петров на 54! Жив и здрав да е! :levski Мушкал топката между краката на Рууд Гулит! :bii_chorbata :lsfc1

Прикачени файлове:
С Купата на Съветската армия за 1987г 2.jpg


Отличен и коректен защитник. Скромен и ненатрапчив човек.

_________________
数は数です

バンドーム


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пон Фев 23, 2015 10:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 2:07 pm
Мнения: 2918
Местоположение: СОФИЯ
blurrrr написа:
Беше наистина железен ляв бек. Ако правилно си спомням, вкара гол за едното 2:0, 3:2.
Жив и здрав да е :levski


Да, първия :lsclapp

_________________
www.ultrasbooks.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Вто Фев 24, 2015 3:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 20, 2011 6:13 pm
Мнения: 1512
Цитат:
Емил Спасов: Гунди ме избра в отбора си пред блока и ме накара да ида в "Левски"

Емил Спасов е роден на 1 февруари 1956 г. в София. Легендата на “Левски” е част от няколко поколения на “Герена” между 1974 и 1988 г. Дългият престой в любимия клуб е с кратки прекъсвания - като войник рита в “Спартак” (Варна), а после играе за шведския “Браге” (1985/1986), белгийския “Антверпен” (1986/1987) и кипърския “Омония” (1988/1989). Шесткратен шампион на България с “Левски” (1974, 1977, 1979, 1984, 1985 и 1988), петкратен носител на купата (1976, 1977, 1979, 1982 и 1984) Голмайстор на “А” група през 1984 г. Бързоногото ляво крило, впоследствие радвало левскарите и с технични изяви като плеймейкър, има 313 мача и 83 гола в първенството и 68 мача и 17 гола за купата. В евротурнирите е с 34 мача и 13 гола. Шампион и носител на суперкупата на Кипър през 1989 г. В момента знаковият играч на “Левски” от 70-те и 80-те години работи в БФС и отговаря за подбора и изграждането на деца за националните отбори. За свия път към големия футбол Емил Спасов говори в специално интервю за “24 часа”.

- Господин Спасов, можем ли да наричаме Георги Аспарухов вашият селекционер и откривател за “Левски”?

- Имаше такъв момент в живота ми. Бях на 9-10 години. Гунди живееше в нашия квартал и точно срещу нашия блок. В сегашния “Хаджи Димитър” тогава живееха много футболисти на едно място - Кирил Ивков беше на втория етаж под мен, когато дойде от Перник. Преди това там живееше големият треньор Рудолф Витлачил, защото това бяха общински апартаменти. Отсреща живееше Гунди, Румен Горанов беше там. Иван Вуцов - също. Великия Гунди го гледахме като божество. Беше 1965-1966-а. А това му бяха най-силните години. Стана футболист и спортист на годината, класира България на световно първенство с двата фамозни гола срещу Белгия във Флоренция. Ние играехме почти всеки ден, но в събота и неделя се получаваха жестоки мачове на игрището пред блоковете. На няколко пъти той слизаше и играеше с нас. Аз бях мъничък. Но пък играех добре. И явно му направи впечатление първия път. Тогава още не ни познаваше. Но следващия път, когато дойде, каза: “Аз ще избирам отборите, ще ги направя равностойни.” И започна с мен. Това много ме възгордя. На третия път ме извика и каза: “Емо, ти левскар ли си?” А аз: “Как да не съм, тука други няма.” После ми каза: “Ела да те запиша в “Левски”, имаш качества. Защо да не тренираш футбол на “Герена”? Идваш, ще ме потърсиш, водя те при треньора и те записваме.” Съгласих се. Ама как да отида да търся точно Гунди да ме записва? Мина се време - два-три месеца. Той ме вижда. Тогава караше фолксваген костенурка. Познавах колата му и се загледах. Той слезе от нея и ме извика. Пита ме: “Ти защо не дойде да те запиша?” А аз: “Ами срам ме беше.” Той намери един колега и му каза: “Жоро, хващаш го за ръката и ми го водиш на “Герена”. И, между другото, ме викна по-близо:

“Ще ходиш ли да ми

купиш една кутия

цигари “Стюардеса”?”

Тогава разрешаваха и деца да купуват, те не купуваха за себе си. Казах “да”. А той: “Ама по-бързо.” Отидох на спринт до центъра на квартала - сега там е пазарът на “Макгахан”, тогава имаше една будка. На спринт се и върнах. А той: “Ама ти не само че си добър, ами си бил и бързак.” (Смее се.) После Георги ме заведе и ме записаха. Гунди го нямаше, беше с националния отбор. Та може да се каже, че Гунди е инициаторът да заиграя в “Левски”. Всички ми казваха, че трябва да се запиша да играя, но никога нямаше да отида сам. Да не говорим, че и баща ми ми забраняваше да ходя и да тичам. Най-важно беше училището. Даже първите две години той не знаеше, че тренирам футбол. Човекът работеше, прибере се чак вечерта. Майка ми ме переше, оправяше, криеше ме. Докато един ден някой не ме издаде.

- С кои футболни хора са първите ви спомени на “Герена”?

- Записах се при велик треньор, който е работил само в детско-юношеския футбол - Петко Николков. Направиха го и заслужил треньор, защото беше извадил доста футболисти за “Левски”. Той ме е изградил от началото до края при юношите с малки прекъсвания, защото беше болен и прави операции. Впоследствие започнах в “Левски” при Митко Дойчинов под давлението на Иван Вуцов, който ме познаваше от малък от квартала. За разлика от сега тогава ръководство и треньори наблюдаваха много юношески мачове и знаеха как се развиват талантите, кой може да попадне в първия отбор. Пък и тогава нямаше чужденци.

- А как се озовахте като дете в “синия футболен квартал”?

- Аз съм си софиянец и баща ми е софиянец, но съм роден в “Лозенец”. Там съм израснал до 7-годишна възраст. Първи клас започнах в “Лозенец”. Бях там първия срок, втория се преместих. Комунистите ни взеха имота, отчуждиха го. Бяхме в къща. Дадоха ни ведомствено жилище - на баба ми и дядо ми малка гарсониерка на почти същото място, на нас ведомствено жилище в “Хаджи Димитър”. Живеехме с още едно семейство в тристаен апартамент. Такива бяха времената. След няколко години те се изнесоха и си взеха жилище, а ние закупихме апартамента от общината. Със заеми. Апартаментът още си е на мое име, големият ми син живее там.

- Тоест всяко зло за добро - отнели са ви дома, но са ви пратили в големия футбол и “Левски”?

- Да. Взеха ни къща с 600-700 метра място в “Лозенец”... Така попаднах в “Хаджи Димитър”. Наистина за добро може би. Иначе кой знае дали щях да стана футболист. В “Лозенец” може би трябваше да ходя в лит(*кс-етрополе. А аз съм си левскар от малък. Баща ми ме водеше на мачове. А като почнах да тренирам, вече си ходех и сам на “Герена”. Така съдбата ме прати да израсна между величия на “Левски” и националния отбор. До ден днешен поддържам отлични отношения с Кирил Ивков, при когото съм пораснал.

Ивков ми е давал

чорапи, обувки,

екипировка

Веднъж и Стефан Аладжов ми даде обувки, той вече беше старша възраст. Той също поживя при нас. По онези времена нямаше екипи и обувки както сега. Да не говорим, че когато влязох в първия отбор през 1974 г., играх и с Кирил Ивков, и с Павел Панов. Заварих поколение с разлика в годините между 13 и 15. Заварих и Бисер Михайлов, и Васил Митков, Меци Веселинов, Бобата Жечев, Милко Гайдарски. Байко (Кирил Миланов - б.а.) също ми подаде ръка, прие ме с отворени обятия. Беше страхотен футболист и голям мъж. Той ме хареса като футболист, защото много добре подавах топката и обикновено търсех него като център-нападател. Байко ми помогна много да се адаптирам и да почна веднага да играя.

- Чувал съм, че Иван Вуцов ви е забранявал да играете за училищния отбор. Прескачахте ли забраната?

- В училище ме носеха на ръце. До 8-и клас съм завършил в 24-о, имам средношколски първенства, в които бях най-големият в нашия отбор. Печелихме доста първенства. Като завърших, се записах в механотехникума на “Стамболийски” до мола. Тогава стана страшно. Бях в трети курс, когато започнах да играя в “Левски”. Малко преди да се дипломирам, си играех титуляр в “Левски”, всички ме знаеха. Но си ходех на училище, когато не съм на лагер или мач, разбира се. Трябваше да играем квалификация за софийско първенство срещу “Вилхелм Пик”, те имаха силен отбор. Мачът беше на стадион “Септември” на обяд, а от три и половина имах тренировка на “Герена”. Освободиха ни от занимания след 11 часа и цялото училище се вдигна да подкрепя отбора. В деня преди мача се обадих на треньора Петър Петров-Петела. И му казах: “Шефе, аз не мога да дойда да играя, на тренировка съм. Вуцата, ако разбере, ще ми откъсне главата.” Той вече беше разбрал и ми беше казал да не се занимавам с глупости, защото съм играч на “Левски”. Та мачът за техникума щеше да свърши след 2 часа, тогава нямаше таксита, нямах и такива възможности - как да стигна до “Герена”? С тролей и трамвай. Но от “Красна поляна” до “Герена” не мога да стигна за по-малко от 40-50 мин. Но треньорът казал на директора и той ме привика сутринта. Вика ми: “Ти ученик ли си, или си футболист?” Беше футболен човек, но от противниковия лагер. (Смее се.) Другарят Драгнев беше много готин. Но тогава ме издразни. Обясних му, че Вуцата може да ме изгони. А той: “Ти си ни най-силният, ако не бием, няма да се класираме.

Ако не си на мача -

диплома няма

да видиш”

Решихме проблема така - да ида да играя едно полувреме, да се нагърбя и да помогна да поведем с 2-3 гола и да си тръгна. За щастие така се и получи. Вкарах два гола, поведохме с три. На полувремето събличам екипа и чорапите, а Петела: “Чакай още 15 мин.” Аз: “Водим 3:0, довиждане.” Облякох се набързо и газ да ме няма. Отидох на тренировката и никой не разбра, че съм играл.

Сега все по-малко им пука за училището. Бил съм и директор, занимавам се от години с детско-юношески футбол. А някои деца не разбират, че утре няма да станат футболисти, и после - дупе да им е яко. Без образование нищо не става. Но, за съжаление, и родителите им не го разбират.

- Помните ли дебюта си за “Левски”?

- Току-що бях навършил 18. Иван Вуцов беше директор на отбора. Дойде при юношите в началото на тренировката. Петко Николков ме извика. Вуцата дойде:

“Какво става, комшу?

Готов ли си, че в

събота има шанс

да играеш?”

А аз: “Ама как така, аз нямам и една тренировка с отбора?”. Той: “Нали играете контроли с първия отбор, те те познават.” Аз бях и капитан на нашия отбор. Тръгнахме за мача в Стара Загора. По пътя спряхме на едно заведение, черпиха ме с кебапчета, кюфтета. На другия ден - пълен стадион. Към 25-ата мин Митко Дойчинов и Иван Вуцов почнаха да си говорят за един футболист. Иван вика: “Какво ще го чакам, виж, че нищо не играе. По-добре пусни Емил.” Митко му каза правилно: “Как ще го пусна, той не е играл една минута с този отбор?”. Но преди да свърши полувремето, въпросният играч се хвана за крака. И аз - хайде вътре. Целият треперих, но като стъпих на терена това изчезна. Направих хубав мач. На другия ден във вестника ми сложиха две звездички. Представиха ме като бъдещата звезда на “Левски”.


Паметна снимка от 1976 г. преди “Левски” - “Барселона” 5:4. Току-що навършилият 20 г. Емил Спасов е най-вдясно от клекналите, точно зад топката.

- На 20 г. ви се случва нещо паметно. Сред най-великите ви футболни мигове ли е онова 5:4 над “Барселона”?

- Със сигурност. Има и статистика - ние сме единственият чужд отбор, вкарвал 5 гола на “Барселона”. 4 са им вкарвали, но 5 не. Това беше чудо, което ще ми остане завинаги в съзнанието. Да играеш срещу великия Кройф, Неескенс, Асенси... тогава тези футболисти ги познавахме само от световни първенства и изключителни мачове за КЕШ. Не можехме да ги гледаме по 10 пъти по телевизията, както сега. А великият “Аякс”, който мачкаше всичко по пътя си? Но изведнъж да застанеш до Летящия холандец Кройф и да го победиш - това е нещо велико. Ние играхме силно и в Испания, но съдията доста ни поряза. Загубихме катастрофално 0:4, но от 0:2 можеше да стане и 2:2. Дойдохме обаче тук и направихме грандиозен мач пред претъпкан стадион и 70 000 зрители. Билети се търсеха под дърво и камък. По онова време често имаше такива истерии - преди такива мачове, преди дербита с лит(*кс-етрополе. Хората даваха цели агнета за билет, при положение че той струваше 2 или 5 лева.

- Коя от многото ви титли и купи ви е най-ценна?

- Ценни са всички, но една ще ми остане в съзнанието. Тази през 1984 г., когато победихме лит(*кс-етрополе на стадион “Васил Левски” с 3:1 и станахме шампиони. Беше последен мач. Ние се нуждаехме само от победа, а тях ги устройваше и равен, тъй като водеха с една точка. През тази година спечелихме всичко - и трите купи, и столичен първенец, станах и голмайстор. Това ми беше най-силната година като футболист.


“Левски” - шампион и носител на купата от 1979 г. - Спасов е най-ляво сред седналите.

- Кои от победите над лит(*кс-етрополе няма да забравите?

- Тази през 1984-а - 3:1. И още два мача, при които изпитах огромно удоволствие. През 1988 г., когато бихме 3:0 в осминафинал за купата насред техния стадион. И само след една седмица ги бихме за първенството от 0:2 - 3:2. Любо Пенев и Емо Костадинов вкараха за тях, а за десетина мин ние обърнахме с три гола. Така завърши полувремето, така завърши и мачът. И има и още един мач десетина години по-рано, когато пак от 0:2 ги бихме 3:2 с гол на Воин Войнов от дузпа в 90-ата мин.

Класацията ми е

такава - на първо

място 1984 г.,

на второ - 1988-а,

и на трето - 1976-а

- Какво ви отне скандалното вечно дерби №100 през 1985 г., когато хванахте Коце Янчев за гушата, а след искрите на терена ви изхвърлиха от футбола?

- Много. Това беше мач, в който бяха взети мерки да се спре серията ни от седем поредни победи. Аспарух Ясенов беше много добър съдия, но явно го бяха предупредили. Впоследствие ми е казвал, че не е видял, че Георги Славков играе с ръка, след което ни вкараха гол, който много ни подразни. Те играха много грубо - това им е бил начинът да ни победят. Има статистика - нарушенията им са два пъти повече от нашите само за едно полувреме. После нещата излязоха извън контрол. Второто полувреме моят колега Пламен Николов изкрейзи след поредица грубости и влезе много лошо в краката на Ради Здравков. Получи директен червен картон. След което Коце Янчев ме изнесе по същия начин на тъчлинията, аз скочих, потърсих саморазправа с него - защо ме рита така. Не беше тайна за никого, че това ми беше последният сезон за “Левски”, тъй като бях подписал договор с “Порто” 3-4 дни преди този мач. И то за страхотен договор, какъвто до този момент български футболист нямаше. За лош късмет не успях да го осъществя, тъй като бившата комунистическа партия ми забрани да изляза и да изпълня договора си с “Порто”. Пълна простотия. Политиката никъде няма общо с футбола, но тогава се получи пълно вмешателство от ръководството на БКП в лицето на Милко Балев. Може би подразнен, че любимият му лит(*кс-етрополе не бе ни побеждавал дълго. Всички искри бяха на терена, нищо не е имало по съблекалните, както си измисляха. Но бяхме отстранени редица известни имена във футбола. Най-големият потърпевш бях аз, защото вече бях на 30 г. До 28 г. не ни се разрешаваше да излизаме в чужбина. Беше последният ми шанс. И то преминавах в отбор мечта като “Порто”, който през следващата година стана европейски шампион - би “Байерн” (Мюнхен). Може би щях да бъда първият българин - европейски шампион преди Стоичков.

- Имаше ли нечувана за нашите стандарти сума, която щяха да броят “Порто”?

- Тогава баснословни суми нямаше. Да не говорим, че аз все пак бях на възраст, макар и в най-силния си футболен период. А и “Порто” не са от величината на “Реал” (М). Сумата не е била повече от 100 000 долара, които обаче за онова време бяха много пари. Но аз щях да вземам много добра заплата.

За 2-3 месеца в

“Порто” щях да

взема толкова пари,

колкото съм взел

за цял живот като

футболист

А договорът ми беше за 4 години. Сигурен съм, че щях да играя, защото португалският футбол си е като за мен - техничен, с повече импровизации. А нямах контузии, нямах наказания преди онзи мач. Но това решение на Политбюро ми отряза крилата.

- Наистина ли за победа над шампиона на Германия ви дадоха само по стотина лева?

- Времената бяха такива. Парите се даваха от държавата. И всеки футболист знаеше какво се получава - при победа 80 лева, при равен 40. Последните години премиите ги вдигнаха на 100 лева. Мачовете от евротурнирите се класифицираха като двойна премия - вместо 80 - 160 лева. Когато елиминирахме “Щутгарт” през 1984-а, взехме по 160 лева. И с 80 лева ни награди министърът на вътрешните работи. Той имаше право един път годишно да награди свои служители за значими заслуги. Та за “Щутгарт” взехме общо по 240 лева. Има и друг момент - в провинцията имаше отбори с черни каси, които вземаха по-добри пари от нас. Тогава имаше предприятия, събират областният и партийният секретар директорите и им казват: “Играем с “Левски”, всеки от вас да осигури по 1000 лева.” събират 4-5 хиляди лева и футболистите получават по 400-500 лева, като ни бият. А ние получаваме 240 за “Щутгарт”. Това не е оплакване. А разказ каква беше системата. За сметка на това всичко беше точно и редовно. Биеш в събота, сутрента парите са на масата.

- Но за елиминирането на “Щутгарт” в КЕШ ви излъгаха, че ще вземете повече пари...

- Те ръководителите не са искали да ни излъжат, може би тях са ги подлъгали. Да дойдат и заместник-министрите на финансите и вътрешните работи и да кажат това - не са празни приказки. Но после е имало трудности при осъществяването. Или пък не са вярвали, че можем да спечелим. Не забравяйте, че ние две години поред елиминираме “Щутгарт” - първо за УЕФА, после за КЕШ. Все едно сега да елиминираш два пъти “Байерн” и “Борусия” (Дортмунд). Вестниците там бяха шокирани, футболистите им бяха глобявани. Но и ние си се борим за малко хляб. Проблемът с онова излъгване се показа в реванша с “Днепър” в следващата фаза, когато бяхме малко демотивирани. Никой не е искал или ламтял. Аз и до днес съм на мнение, че на футболиста ако му обещаеш 5 лева, трябва да му дадеш 5. Ако му дадеш 3, ще се говори под сурдинка и няма как да не се отрази. А тогава бяха дошли 60 000 на стадиона, билетите бяха по 7-8 лева... Взел си 400-500 хиляди, а не можеш да дадеш на футболистите по 400-500 лева? Ние не сме говорили за милиони. Бяха ни обещали допълнително по 600-700 лева над държавната премия. И всеки си ги беше предвидил за някакви нужди. Това ни попречи да осъзнаем какво се случва от отстраняване на “Днепър” и стигане на полуфинал за КЕШ срещу “Бордо”, който беше по-слаб от украинците. И след 3:1 в София отпаднахме с 0:2.

- Играете 121 поредни мачаза “Левски” без прекъсване - колко ценна за вас е тази рекордна статистика?

- Когато един от големите български журналисти за онова време ми го съобщи, аз изобщо не бях се замислял. И действително - нито съм бил наказван, нито съм бил болен, нито контузван. Невероятно. Не мога да си представя, че футболист може да изиграе толкова мачове без прекъсване.От 1980 до 1984 г. - 4 сезона съм играл 121 мача без прекъсване. Наистина невероятно.

- Разочароваха ли ви обвиненията, че сте продали мача с “Днепър”, след като изпуснахте дузпа в 1/4-финала реванш за КЕШ и отпаднахте с 0:2 след 3:1 в София?

- Който не е бил, той не е изпускал. Така е и до днес - като вкараш - герой. Като изпуснеш - този е страшен левак. Та и тогава - глупости колкото искаш. Истината е, че дузпата в този мач не беше мое задължение. Година преди това беше последната дузпа, изпълнена от мен - изпуснатата срещу “Уотфорд”. Мишо Вълчев, Кокала, Пепи Петров биеха дузпи през тази година. Мишо беше притеснен, дойде момчето и каза, че не може да вкара дузпата. Другите се скриха и те. Когато Наско Сираков тръгна да я бие, Гибона се разкрещя, че Шпайдела е казал аз да изпълня. Как да съм искал да я изпусна? Просто времето беше тежко, теренът - много гаден. Имаше гьол и не можах да ударя хубаво топката. После съм си мислил - бий я с всичка сила в средата на вратата. Ама не съм бил такъв тип футболист. На тежкия терен обаче моят начин на изпълнение не е правилният. Спирах се и литвах вратаря. Предишната година срещу “Уотфорд” точно затова изпуснах, защото се подхлъзнах. Първата дузпа я вкарах, за втората се хлъзнах, вдигнах топката и уцелих гредата. Пак беше мокро време, ноемврийско. И в реванша завършихме 1:1, в продълженията ни биха с два гола след корнери. А тогава бях толкова убеден, че ще вкарам. Спокоен, сигурен. И си я вкарвах, ако не се бях подхлъзнал. но като ме обвиниха за загубата, му казах на Шпайдела: повече дузпи не бия. И до “Днепър” не бях изпълнявал. Но така било писано. Аз съм сигурен, че Насо, ако я беше бил, щеше да я вкара.

- Споделяте, че най-ценното ви дерби срещу лит(*кс-етрополе е директният мач за титлата през 1984 г., спечелен с 3:1. Колко ценен момент от него е онзи, когато прокарвате топката между краката на Стойчо Младенов?

- Футболистите по принцип го възприемат за унизително, но и на мен са ми я прекарвали топката между краката. Това си ми беше някакъв прийом. Обикновено, когато някой те атакува и иска да ти вземе топката, си разтваря краката и може по най-елементарния начин да я чукнеш между тях и да го преодолееш. В случая се получи. Но аз обичах и да се забавлявам. Който не се забавлява и не изпитва удоволствие, не може да направи нищо интересно. Това беше част от играта, без злоба и ирония. Ние със Стойчо си говорим и сме добри приятели, защото той беше добър футболист и съперник, а сега е добър треньор. За това нещо обаче тогава получих картон от великия Дитер Паули, който след мача се беше изказал, че аз съм му направил най-голямо впечатление от всички футболисти.

- Участвали ли сте в уговорени мачове?

- Участвал съм, да. Но нека уточним - никога не е ставало дума за сегашния порок с уговарянето за финансова облага, за този голям проблем с черното тото. Тогава мачове се уговаряха в полза на двата отбора - да няма жълти картони и двата отбора да са доволни от точката, която вземат. При единия случай обаче ни излъгаха. Играехме със “Спартак” (Варна). Треньор ни беше Бобата Жечев. Май беше 1982 г. - трябваше да направим равен, но ни биха 1:0.

Другият уговорен

мач е срещу

“Локо” (София),

когато станаха

шампиони

през 1978 г.

Направихме равен, защото, ако ги бяхме били, щяха да станат лит(*кс-етрополе. Но лит(*кс-етрополе пък се бяха договорили със “Славия”. Те биха 4:0, а ние направихме 3:3. Даже с куриери предаваха как се движи другият мач. Доста време се задържа 0:0, но лит(*кс-етрополе набързо поведе с два-три гола. А ние играехме гол за гол. Но никога не е ставало въпрос за уговаряне за пари. А за резултат, който удовлетворява и двата отбора.

- Кой е най-големият шампион, с когото сте се срещали на терена?

- Йохан Кройф. Това беше мачът с “Барселона”, когато ги бихме 5:4. Мина покрай мен, тупна ме по врата и ми пожела успех.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Вто Мар 24, 2015 2:16 am 
Offline

Регистриран на: Чет Май 15, 2008 10:42 am
Мнения: 3845
41 години от смъртта на Христо Илиев - Патрата!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пет Мар 27, 2015 1:57 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 29, 2014 3:15 am
Мнения: 8382
Местоположение: Там
Цитат:
Без своята звезда Георги Иванов – Гонзо, отборът на “Левски” (София) победи с 4:1 “Добруджа” (Добрич) в Габрово и ще играе на финал на държавното първенство за ветерани.


http://www.gabrovonews.bg/news/85320/

Изображение

Много добри мачлета стават в това първенство, междудругото :smt023

Изображение

:lsfc3

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Вто Юли 07, 2015 2:38 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 3:49 pm
Мнения: 848
Местоположение: София
Филм посветен на Георги Аспарухов по случай 60 годишнината от рождението му (2003г.)
https://youtu.be/WZD26q6RY6Q

Прикачени файлове:
Gundi27.jpg
Gundi27.jpg [ 152.68 KiB | Прегледано 25060 пъти ]

_________________
ТОВА ОТДАВНА НЕ Е САМО ФУТБОЛ


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Пет Яну 15, 2016 3:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 11:47 pm
Мнения: 19468
Цитат:
Войн Войнов пред Topsport.bg: Спал съм с екипа на Левски от радост, че нося емблемата

Войн Войнов е една от малкото легенди на Левски, който е играл от дете до ветеран със „синята" фланелка. Бившият нападател е роден на 7 септември 1952 г. в село Чепинци. В кариерата си в „А" група има 226 мача и 36 гола. Три пъти е шампион на България и е печелил три турнира за "Купа България". В евротурнирите има 29 мача и 4 гола, като е бил титуляр на два четвъртфинала. За националния отбор записва 36 мача. Играл е на световното по футбол в Германия през 1974 г.

Войнов даде подробно интервю за Topsport.bg, в което даде мнението си за Левски, лит(*кс-етрополе, българския футбол и други теми.


Г-н Войнов, каква е оценката ви за ситуацията в Левски? Споделяте ли мнението, че клубът е стабилизиран?

- Мисля, че в момента са много добре нещата. Работи се доста. Финансовата стабилност, която се внесе в отбора е доста важна. Голям оптимист съм за бъдещето на отбора.

Как ще коментирате трансферите, които до момента направи Левски?

- Мнението ми е положително. Мисля, че се взеха много качествени играчи. Запознат съм с Лукин, Александров, Бурабия. Чувал съм много хубави отзиви на Лукин за представянето му в Румъния. Мисля, че всички те ще помогнат много на Левски. Задължително трябва да се вземе централен нападател. С него проблемите на отбора ще се решат.

Спряганият за трансфер в Левски Венци Христов би ли помогнал на отбора?

- Венци беше добър играч, но докато играеше в България. Не знам дали играе редовно в Хърватия. Ако се намира в добра форма, мисля че ще помогне на Левски.

Какви са шансовете на Левски за титлата?

- Много големи. Вярно е, Лудогорец е добър отбор, но не споделя мнението, че са по-качествени от нас. Вярно е, там се работи добре, имат добри футболисти, но какво Левски няма ли ги? Вярвам, че Левски ще стане шампион. Играчите трябва да имат самочувствие, че не са по-слаби от тези на Лудогорец.

Вие сте отраснал със „синята" идея, заклет левскар сте и до днес. Има ли все още „сини" сърца на „Герена"?

- Има ги. Смело мога да го кажа. Сега времето обаче е друго. Играчите са по-информирани, комуникацията сега е развита. Ние бяхме по-ограничени. Едно време ние не можехме да спим от радост, че носим екипа на Левски. Спали сме със „синята фланелка. Сега също има „сини" сърца. Нашите юноши боготворят отбора. Който е играл за Левски, завинаги остава левскар. Проблемът на младите сега е, че за тях се пише повече какво правят извън терена, отколкото на терена. Правят си селфита постоянно. Искам да ги посъветвам да правят по-малко селфита и да играят повече. Така ще станат много по-добри футболисти.

Бихте ли се върнал на работа в Левски?

- Винаги бих се върнал в Левски. Аз съм реалист и знам, че не мога да стана старши треньор. Левски си има Стойчо Стоев. Бих се съгласил да бъда треньор в ДЮШ, в ръководството, но за треньор на първия отбор, няма как да стане.

Какво мислите за работата на Стойчо Стоев?

- Познавам се отлично с него от много години. Той е много добър треньор и добър човек, което е също много важно.

Преди време бяхте казал, че без лит(*кс-етрополе няма как да има силен Левски. Без лит(*кс-етрополе сега в „А" група, силен ли е Левски?

- По мое време Левски и лит(*кс-етрополе бяха еталон. До ден днешен е така. Без лит(*кс-етрополе не е толкова интересно първенството. Особено като прибавим и Локо (Сф), сега и Литекс, ако изхвърлят. Понижава се качеството без тях.

Като левскар, как оценявате ситуацията с лит(*кс-етрополе? Правилно ли ги изхвърлиха във „В" група, трябва ли да се върнат в „А"?

- Не е интересно без тях. Не съм от левскарите, които се радват за случващото се при конкурентите. Според мен, лит(*кс-етрополе трябва да бъдат върнат в „А" група. Не знам кой ще бъде луд да плати дълговете им - 30-40 млн. Бог знае колко са точно...

Трябва ли Литекс да бъде оставен в „А" група?

- Да, трябва. Знам, че трябва да се спазват нормативите. Футболът ще загуби без Литекс, както загуби заради лит(*кс-етрополе и Локо (Сф).

Накъде върви българския футбол - към добро или към лошо?

- Не върви на добре. Всичко е свързано. Няма как ситуацията в държавата да е нестабилна и да се радваме на хубав футбол. Има моменти проблясъци в спорта ни - художествена гимнастика, волейбол и др. , но те няма как да станат постоянно явление, докато не се оправим напълно.

С какво се занимавате в момента?

- Помагам на една детско-юношеска школа. Не искам да разкривам подробности.

Как се работи в детско-юношеския футбол? Оттам ли тръгват проблемите на футбола ни?

- Работи се с огромно желание. Проблемът е, че няма бази, терени... Къса се връзката между юношеския и мъжкия футбол. Младите няма как да се реализират.

В този ред на мисли, какво смятате за правилото на БФС за играч до 21 години, който да започва в стартовия състав на отбора си?

- Не подкрепям това правило. Къде го има в чужбина? Няма как да принудиш собственик, който дава милиони за футбола, да го принуждаваш да налага който и да е в състава си. Ако един играч има качества, той ще си намери път и на 17 г. и на 21 г. и на 30.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Чет Мар 24, 2016 7:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 08, 2012 4:46 pm
Мнения: 5657
Цитат:
Днес се навършват 42 години от смъртта на „синята” легенда Христо Бристов Илиев - Патрата.
Роден на 11 май 1936 г. в София той играе в Левски близо 14 години между 1954 и 1968 г. Има общо 327 мача и 132 гола за тима.Шампион е през 1965 и 1968 г., носител на купата през 1956, 1957, 1959 и 1967 г.
Голмайстор през 1957 г. с 14 гола. Втори в класацията Футболист номер едно на България през 1961 година. Има 24 мача и 9 гола в националния отбор, където дебютира на 26 юни 1955 г. срещу Полша 1:1, последен мач на 23 януари 1963 г. срещу Португалия 1:0 в Рим.
Участва на СП-62 (вкарва решителния гол в квалификацията с Франция в София, довел до трети допълнителен мач).
Носител на купата по спортсменство през 1966 г. Заслужил майстор на спорта от 1961 г. Бърз, пробивен, с отличен пас, един от любимците на публиката. Загива в автомобилна катастрофа на 24 март 1974 г.
Ръководството, футболистите и служителите на ПФК Левски се покланят пред светлата памет на Христо Илиев - Патрата.


_________________
Ти какво пожертва, за да има и утре България?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Чет Мар 31, 2016 12:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 2:01 am
Мнения: 763
Честит Рожден Ден на Ники Илиев :levski


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Вто Апр 26, 2016 11:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 3:49 pm
Мнения: 848
Местоположение: София
ЧРД (54г.) на Наско Сираков , голмайстор номер едно в историта на Вековен Левски София!

levskisofia.info/player/nasko-sirakov/
Прикачени файлове:
sirakov.jpg
sirakov.jpg [ 1.58 MiB | Прегледано 24272 пъти ]

_________________
ТОВА ОТДАВНА НЕ Е САМО ФУТБОЛ


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Нед Юни 05, 2016 10:09 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 10:02 pm
Мнения: 1307
Не знам дали е тук мястото, но някой има ли повече информация за Щегуна, фамилията май му е Босилеков или нещо такова. Човекът е играл ляво крило 37-39 година в Левски, може да се срещне в жк. Яворов но не чува добре и се комуникира малко трудно. Каза че май само той е останал жив от отбора от тези години. Каза че са му взимали интервюта, но в нет-а освен в някакъв блог в който дъщеря му е писала за него, друго не намирам. Мисля че има доста неща които може да сподели за онези години, за АС-23, въпреки годините си.

_________________
"Едни са редили хореография, други са пекли кюфтета"


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сини легенди
МнениеПубликувано на: Нед Юни 12, 2016 4:24 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 15, 2008 10:42 am
Мнения: 3845
https://www.facebook.com/DaSiSpomnimZaL ... =3&theater


Прикачени файлове:
IMG_20160612_145635.jpg
IMG_20160612_145635.jpg [ 3.48 MiB | Прегледано 24011 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 161 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
Преведено от yarnaudov.com